1.Jakie jest stężenie molowe powstałe przez zmieszanie:
- NaOH ( V=30cm3, Cp=18%, d=1,205g/cm3 )
- Na ( ms=6,7g )
- H20 ( która dopelniamy do 100cm3 )
Rozwiązanie:
mr=d*V=30*1,205=36,15g
ms=Cp*mr/100%=18*36,15/100=6,507g NaOH
n=m/M=6,507/40=0,163mola NaOH jest w roztworze
2Na + 2H_2O --> 2NaOH + H_2
6,7g Na - x moli NaOH
2*23g Na - 2mole naOH
x=6,7*2/:2*23
x=0,291mola NaOH
0,163+0,291=0,454mola
Cm=n/V=0,454/0,1=4,54mol/dm_3
2.W jakim stosunku rozcieńczyć 35% roztwor HCl o d=1,1740g/cm3 aby otrzymać roztwór 2,5M (V1=100cm3).
Cm=Cp*d/M*100%=35*1174/36,58100=11,26mol/dm_3
11,26mol/dm_3 - 2,5-0=2,5 cm_3
--------2,5mol/dm_3--------
0mol/dm_3 (woda) - 11,26-2,5=8,76cm_3
2,5+8,76=11,26cm_3 roztworu 2,5molowego
100cm_3 roztworu 2,5-molowego - x cm_3 wody
11,26cm_3 roztworu 2,5molowego - 8,76cm_3 wody
x=100*8,76?:11,26
x=75,1cm_3 wody
100-75,1=24,9cm_3