I.Obliczamy stężenia.
400ml=400cm^3=0.4dm^3
Nowa objętość to 0.4+0.4=0.8dm^3
a)Na_2HPO_4
liczba moli:
n=V*C=0.4*0.08=0.032mol
stężenie:
C_N_a_2_H_P_O_4=\frac{n}{V}=\frac{0.032}{0.08}=0.04mol/dm^3
b)NaH_2PO_4
liczba moli:
n=V*C=0.4*0.02=0.008mol
stężenie:
C_N_a_H_2_P_O_4=\frac{n}{V}=\frac{0.008}{0.8}=0.01mol/dm^3
II.Obliczamy pH
pH=\frac{pka+log C_N_a_2_H_P_O_4}{C_N_a_2_H_P_O_4}=\frac{6.8+log0.04}{0.01}=6.8+log4=6.8+0.6=7.4
III.piszemy równanie reakcji:
HPO^2^-_4+H^+ ------>H_2PO^-_4
IV.załóżmy,że dodajemy 0.01mol jonów H^+:
n_H_P_O_^2^-_4=0.032-0.01=0.022mol
C_H_P_O_4^2^-=\frac{0.022}{0.8}=0.0275mol/dm^3
n_H_2_P_O^-_4=0.008+0.01=0.018mol
C_H_2_P_O^-_4=\frac{0.018}{0.8}=0.0225mol/dm^3
Jak widziesz stężenia uległy zmianie dlatego musimy policzyć nowe pH.
V.Obliczamy nowe pH:
pH=\frac{pka+logC_n_a_H_O_4}{C_N_a_H_2_P_O_4}=\frac{6.8+log0,0275}{0.0225}=6.8+log275=6.8+log1.22=6.8+0.09=6.89
VI.Obliczamy delte pH:
pH=7.4-6.89=0.51
VII.Obliczamy bete:
\beta=\frac{0.01}{0.51}=0.02