R=Kq^n\cdot \frac{1-q}{1-q^n} stała rata - wzór
K=6000\ zl
r=6\%
n=5
q=1+\frac{r}{12}=1+\frac{6\%}{12}=1+\frac{0,06}{12}=1+\frac{6}{1200}=1+0,005=1,005
R=6000*1,005^5*\frac{1-1,005}{1-1,005^5}\approx 1218,06
|nr raty / rata odsetkowa / rata kapitałowa / rata całkowita / kapitał do spłacenia
| 1 | 30.00 | 1188,06 | 1218,06 | 4811,94 |
| 2 | 24.06 | 1194,00 | 1218,06 | 3617,94 |
| 3 | 18,09 | 1199,97 | 1218,06 | 2417,97 |
| 4 | 12,09 | 1205,97 | 1218,06 | 1212,00 |
| 5 | 6, 06 | 1212, 00 | 1218,06 | ----0----- |
1188.06+1194+1199.97+1205.97+1212=6000
(a)
rata kapitałowa zawarta w drugiej płatności wyniesie 1212, 06 zł Nie
1212,06 to rata całkowita. Rata kapitałowa wyniesie 1194,00 zł.
(b)
odsetki zawarte w czwartej płatności wyniosą 12,09 zł Prawda
©
po zapłaceniu pierwszej raty do spłaty pozostanie jeszcze 4811,94 zł. Prawda
(d)
ostatnia rata wyniesie 1212 zł
Ostatnia rata wyniesie 1218,06 zł.
1212,00 + 6,06 odsetki
1212 to rata kapitałowa
Obliczenia do tabeli
1
r=6%=0,06
\frac{r}{12}=\frac{0,06}{12}=0,005 oprocentowanie w postaci dziesiętnej za 1 miesiąc.
1
0,005*6000=30,00 odsetki
1218,06-30,00=1188,06 rata kapitałowa
6000-1188,06=4811,94 pozostało do spłacenia (kapitał)
2
0.005*4811,94=24,06
1218,06-24,06=1194,00
4811,94-1194,00=3617,94
3
0,005*3617,94=18,09
1218,06-18,09=1199,97
3617,94-1199,97=2417,97
4
0,005*2417,97=12,09
1218,06-12,09=1205,97
2417,97-1205,97=1212
5
0,005*1212,00=6,06
1218,06-6,06=1212
1212-1212=0